Kdy máte v Německu nárok na dávky pro pozůstalé?
Německo: Dávky pro pozůstalé
Každá osoba pojištěná z titulu povinného důchodového pojištění (tj. všichni zaměstnanci a určité skupiny osob samostatně výdělečně činných s výdělkem přesahujícím minimální příjem) má nárok i na dávky v rámci pozůstalostního pojištění.
Vdovský nebo vdovecký důchod se přiznává pozůstalému manželovi/manželce, pozůstalému partnerovi/partnerce z registrovaného partnerství a v některých případech rozvedenému manželovi/manželce.
Nárok na vdovský či vdovecký důchod je podmíněn potřebnou dobou pojištění v délce 5 let odvádění pojistného a náhradních dob. Potřebnou dobu pojištění lze považovat za splněnou, pokud pojištěnec zemřel v důsledku pracovního úrazu nebo krátce po dokončení vzdělávání/odborné přípravy. Aby měl pozůstalý/á manžel/ka na důchod nárok, musel navíc manželský svazek trvat alespoň 1 rok.
Sirotčí důchod je po úmrtí pojištěnce v zásadě přiznáván dětem do věku 18 let. Věkový limit je prodloužen do 27 let, jestliže sirotek studuje nebo se účastní odborné přípravy, jestliže po dobu 1 roku dobrovolně vykonává práci prospěšnou pro společnost nebo pro životní prostředí nebo jestliže mu zdravotní postižení brání v zajištění vlastních potřeb. V případě přerušení školního vzdělávání nebo odborné přípravy z důvodu zákonem stanoveného výkonu vojenské nebo civilní služby je nárok na sirotčí důchod o stejnou dobu prodloužen nad věk 27 let. Pokud jeden z rodičů dosud žije, vyplácí se poloviční sirotčí důchod; plný sirotčí důchod se vyplácí v případě úmrtí obou rodičů.